تبلیغات
حجاب و عفاف پایگاه تخصصی حجاب و عفاف - آیا در مقابل محارم می توان با هر پوشش و حجابی ظاهر شد؟؟!

حجاب در برابر محارم
 
یکی از موضوعاتی که حتی در میان مومنین و با حجاب ها همیشه بحث در آن وجود داشته موضوع حجاب در بین افراد محرم می باشد. خداوند در قرآن سوره نور آیه 31 افراد محرم و نامحرم را معرفی کرده که متن آیه و ترجمه آن را در ادامه مشاهده می نمایید:

«وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیُوبِهِنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَیْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِینَ غَیْرِ أُوْلِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاء وَلَا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یُخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ;

و به زنان با ایمان بگو دیدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاكدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشكار نگردانند مگر آنچه كه طبعا از آن پیداست و باید روسرى خود را بر سینه خویش [فرو] اندازند و زیورهایشان را جز براى شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان [همكیش] خود یا كنیزانشان یا خدمتكاران مرد كه [از زن] بى‏ نیازند یا كودكانى كه بر عورت هاى زنان وقوف حاصل نكرده ‏اند آشكار نكنند و پاهاى خود را [به گونه ‏اى به زمین] نكوبند تا آنچه از زینتشان نهفته مى ‏دارند معلوم گردد اى مؤمنان همگى [از مرد و زن] به درگاه خدا توبه كنید امید كه رستگار شوید. » (نور آیه 31)

اما آیا اینکه قرآن کریم افرادی را به عنوان محرم معرفی کرده به این معناست که به هر لباسی و با هر آرایش و زینتی می توان در مقابل آنان ظاهر شد؟؟!

در قرآن و روایات می توانیم پاسخ این مسئله را جستجو کنیم و حدود حجاب در مقابل محارم را هم بدست آوریم....

آشکار کردن زینت به سه دسته تقسیم می شود:

در آیه فوق جمله الا ما ظهر منها بیانگر موضوع پوشاندن زینت های زن بر نامحرم است و نگاه به زینت های آشکار تنها در صورتی بلامانع است که ناخواسته اتفاق بیافتد یا اینکه خالی از هرگونه قصد لذت باشد.

موضوع بعدی زینت زن برای شوهر است که زینت علی الاطلاق می باشد و تمام بدن زن را شامل می شود و جایز است.

اما موضوع سوم که موضوع بحث ماست مربوط می شود به حدود حجاب و زینت زن برای سایر محارم:

از ابی جعفر علیه السلام وارد شده :

«واما زینته المحرم فموضع القلاده فما فوقها و الدملج مادونه والخلخال و ما اسفل منه و اما زینه الزوج فالجسد كله»

زینت برای سایر محارم که شامل محل گردنبند و بالای ان، بازوبند و زیر ان و خلخال و انچه پائین آن است می باشد. بنابراین باید به این مهم توجه داشت كه از پوشیدن لباس حلقه ای، دامن های كوتاه و یقه های باز بیش از حد متعارف حتی در برابر محارمی به جز شوهر مانند پدر ، برادر عمو و دایی .... خودداری کرد.
جواز نگاه كردن به زینت های باطنی زنان ان هم در محدوده ای كه در روایات نقل شده برای محارم غیر شوهر به شرطی است كه قصد لذت در بین نباشد و نگاه عاری از هرگونه هوس باشد.

در آیه 55 سوره احزاب آمده:

« لَّا جُنَاحَ عَلَیْهِنَّ فِی آبَائِهِنَّ وَلَا أَبْنَائِهِنَّ وَلَا إِخْوَانِهِنَّ وَلَا أَبْنَاء إِخْوَانِهِنَّ وَلَا أَبْنَاء أَخَوَاتِهِنَّ وَلَا نِسَائِهِنَّ وَلَا مَا مَلَكَتْ أَیْمَانُهُنَّ وَاتَّقِینَ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ شَهِیدًا;
بر زنان در مورد پدران و پسران و برادران و پسران برادران و پسران خواهران و زنان [همكیش] و بردگانشان گناهى نیست [كه دیده شوند] و باید از خدا پروا بدارید كه خدا همواره بر هر چیزى گواه است »

بعد از نزول آیه حجاب (آیه 54 سوره احزاب) این پرسش نزد پدران و برادران و محارم دیگر همسران پیامبر به وجود آمد که آیا ما هم باید از پشت پرده با آنان سخن بگوییم؟ سپس این آیه نازل شد و پاسخ مشخص شد که این حکم شامل محرم ها نمی شود.

در تفسیر این آیه آمده: بر آنان [همسران پیامبر] گناهى نیست که با پدران، فرزندان، برادران، فرزندان برادران، فرزندان خواهران خود، و زنان مسلمان، و بردگان خود» بدون حجاب تماس داشته باشد (لا جُناحَ عَلَیْهِنَّ فِی آبائِهِنَّ وَ لا أَبْنائِهِنَّ وَ لا إِخْوانِهِنَّ وَ لا أَبْناءِ إِخْوانِهِنَّ وَ لا أَبْناءِ أَخَواتِهِنَّ وَ لا نِسائِهِنَّ وَ لا ما مَلَکَتْ أَیْمانُهُنَّ).
و به تعبیر دیگر محارم آنها که منحصر در این شش گروهند مستثنا مى‏ باشند.
و در پایان آیه همسران پیامبر صلّى اللّه علیه و آله را مخاطب ساخته، مى‏ گوید: «تقوا را پیشه کنید که خداوند بر هر چیزى آگاه است» و هیچ چیز بر او مخفى و پنهان نیست (وَ اتَّقِینَ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ کانَ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ شَهِیداً). (تفسیر نمونه/ آیت الله مکارم شیرازی)

همانطور که در آیات و روایت دیدیم بر زنان به غیر از مقابل شوهران خود لازم است زینت ها و بدن خود را از نامحرم و حتی محارم دیگر به گونه ای که ذکر شد بپوشانند. و این استنباط که در میان عده ای ناآگاهانه رواج یافته که در مقابل محارم می توان به هر شکلی نمایان شد کاملا نادرست است و باید حدود حجاب را در همه حال رعایت نمود حتی در مقابل پدر و برادران خود که از نزدیکترین محارم هستند.


منبع: پایگاه تخصصی حجاب و عفاف
نویسنده: سامان سوهانیان
نوع مطلب : حجاب و عفاف، حجاب در قرآن، 
برچسب ها : حدود حجاب در مقابل محارم، حجاب زنان در مقابل پدر و برادر، زینت زنان در برابر نامحرم، پایگاه تخصصی حجاب و غفاف، آیات قرآن در مورد حجاب در مقابل محارم،


سایر موضوعات
انتخاب زبان وبلاگ
العربی English l French l

امروز :
طراح قالب و مدیر وبلاگ
سامان سوهانیان

شماره تماس: 09361861996

پایگاه تخصصی حجاب و عفاف
عضویت در خبرنامه
نام و ایمیل خود را وارد نمایید:
با عضویت در خبرنامه پایگاه تخصصی عفاف و حجاب از به روز رسانی های ما مطلع شوید و بیشتر با ما در ارتباط باشید
جنبش های وبلاگی
نظرسنجی
بهترین راه حل مسئله ی بدحجابی را چه می دانید؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
لوگوهای وبلاگ
با قرار دادن لوگوی ما در سایت یا وبلاگ خود از ما حمایت کنید