تبلیغات
حجاب و عفاف پایگاه تخصصی حجاب و عفاف - چهارشنبه آخر سال و بحث حجاب

یکی از جشن های باستانی ایرانیان در چهارشنبه آخر سال است که از این رو چهارشنبه سوری نام گرفته است و هر ساله در سراسر ایران از قدیم و الایام در این روز به جشن و پایکوبی پرداخته شده و آداب این مراسم به جا آورده شده است.

در شاهنامهٔ فردوسی اشاره‌ هایی درباره بزم چهارشنبه‌ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان‌ دهندهٔ کهن بودن این جشن است. مراسم سنّتی مربوط به این جشن ملّی، از دیرباز در فرهنگ سنّتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌است.

مراسم چهارشنبه سوری با روشن کردن آتشی و پریدن از آن آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من» در واقع این جمله نشانگر یک تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد. به بیان دیگر شما خواهان آن هستید که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلات شما را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به شما بدهد....
برخی از آیین چهارشنبه سوری عبارتند از: سال نو - کوزهٔ نو، آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری، حلوا مالی، قاشق زنی، شال اندازی و ...

به نظر بنده هر جامعه ای مراسم و جشن های خاص خود را دارد که باید به آن ها احترام گذاشت و هر مراسمی که موجبات شادی مردم را فراهم سازد زیباست... اما متاسفانه چهارشنبه سوری سال های اخیر ما با اصل این مراسم که پیشینیان ما برگزار میکردند بسیار متفاوت است و ماهیت آن از جشن و شادی و دوستی و دعاها و آرزوهای خوب به ایجاد رعب و وحشت و مزاحمت و بعضا زیرپا گذاشتن ارزش های دینی و مذهبی اسلام و مردم تبدیل شده است.

مراسمی شاد که در گذشته با پریدن از روی آتش و آرزو کردن و آجیل خوردن و ... رواج داشت اکنون به شبی تبدل شده برای عده ای که با صدا های مهیب و آتش های سوزنده ای که برپا می نمایند جان و مل دیگران را در معرض خطر قرار می دهند.

علاوه بر موارد گفته شده متاسفانه در سال های اخیر در کوچه و پس کوچه ها شاهد شکل گیری جمعی از دختر پسرهای جوان هستیم که به دور از خانواده یا بعضا در کنار خانواده، آشنا و ناآشنا با ظاهر و لباسی نامتناسب و برخلاف عرف جامعه و حتی بدون روسری و .... به رقص و حرکات دیگری می پردازند که شایسته ی یک جامعه اسلامی نیست. همین حرکات در چهارشنبه آخر سال باعث به وجود آمدن حساسیت هایی شده به طوری که حتی بعضی از مراجع کل این مراسم چهارشنبه سوری را زیر سوال برده اند.

مراسمی که در گذشته باعث شادی و دوستی می شده در سال های اخیر به دلیل صدمات و خساراتی که بجا میگذارد موجبات غم و اندوه را فراهم ساخته است! حضور نیروهای انتظامی و گشت ها نیز که معمولا به زور متوسل شده اند موجب ایجاد درگیری میان طرفین شده که ساعات خوشی را در ذهن ها به یادگار نخواهد گذاشت.

چه خود بود اگر باز هم مانند سال های دور بد چهارشنبه سوری دوستان و آشنایان، خانواده و فامیل و همه و همه با آرامش و با حفظ حجاب و ارزش های اسلامی و ایرانی و با احترام به یکدیگر دور هم به شادی می پرداختند.... به امید آن روز

«آخرین چهارشنبه سال را تبدیل به آخرین چهارشنبه عمر خود و دیگران نکنیم»پایگاه تخصصی حجاب و عفاف
نویسنده: سامان سوهانیان
نوع مطلب : حجاب و عفاف، 
برچسب ها : چهارشنبه سوری، آخرین چهارشنبه سال، حفظ ارزش های اسلامی، پایگاه تخصصی حجاب و عفاف، حجاب در جشن 4شنبه سوری،


سایر موضوعات
انتخاب زبان وبلاگ
العربی English l French l

امروز :
طراح قالب و مدیر وبلاگ
سامان سوهانیان

شماره تماس: 09361861996

پایگاه تخصصی حجاب و عفاف
عضویت در خبرنامه
نام و ایمیل خود را وارد نمایید:
با عضویت در خبرنامه پایگاه تخصصی عفاف و حجاب از به روز رسانی های ما مطلع شوید و بیشتر با ما در ارتباط باشید
جنبش های وبلاگی
نظرسنجی
بهترین راه حل مسئله ی بدحجابی را چه می دانید؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
لوگوهای وبلاگ
با قرار دادن لوگوی ما در سایت یا وبلاگ خود از ما حمایت کنید