تبلیغات
حجاب و عفاف پایگاه تخصصی حجاب و عفاف - مواضع امام خمینی (ره) در مورد رعایت حجاب اسلامی

حجاب اسلامی امام خمینی

شانزدهم اسفند 1357 امام خمینی (ره) در جمع طلاب قم اعلام كردند: «زنان اسلامی باید با حجاب اسلامی بیرون بیایند. نه این‌كه خودشان را بزك كنند. زن‌ها هنوز در ادارات با وضع پیشین كار می‌كنند. زن‌ها باید وضع خودشان را عوض كنند... به من گزارش داده‌اند كه در وزارتخانه‌های ما زن‌ها لخت هستند و این خلاف شرع است. زن‌ها می‌توانند در كارهای اجتماعی شركت كنند ولی با حجاب اسلامی

از این سخنان امام در بین بعضی مردم برداشت بدی شد و بعضا اعتراض هایی را در بین زنان به همراه داشت و همچنین تندروی هایی از جانب تندروهای پیرو امام (ره) اتفاق افتاد بطوری که برخی جلوی زنان را می گرفتند و با شدت عمل آنها را وادار به رعایت حجاب مدنظر خود می ساختند...

حجت‎الاسلام اشراقی، داماد امام، همان روز (هفدهم اسفند) در مصاحبه‌ای با رادیوی انقلاب اسلامی، مواضع امام را تشریح كرد:....


«من فكر می‌كنم این كار صحیح نباشد كه عده‌ای بخواهند با تندروی و شدت عمل جلوی خانم‎ها را بگیرند. باید حجاب رعایت شود و قوانین اسلامی مو به مو اجرا گردند و در همه مؤسسات و ادارات و مدارس و دانشگاه‎ها به این موضوع توجه شود. اما حجاب، باید در نظر داشت كه به معنی چادر نیست. همان‎قدر كه موها و اندام خانم‎ها پوشانده شود و لباس آبرومند باشد، حالا به هر شكلی، مهم نیست. چادر چیز متعارفی است و بسیار خوب است، اما به‎خاطر طرز كار و نوع كار خانم‎ها شاید گاهی پوشاندن بدن و مو به طریق دیگر هم حجاب باشد، حرفی نیست. باید طبق نظر مبارك امام حجاب اسلامی در سطح كشور توسط خانم‎ها با اشتیاق اجرا شود... در مورد اقلیت‎های مذهبی همیشه نظر مبارك امام این بوده كه آن‎ها از هر حیث مورد احترام و حمایت باشند. اما اگر خانم‎های اقلیت‎های مذهبی هم رعایت حجاب اسلامی را بكنند چه بهتر.» (كیهان 17 اسفند 1357)

در این مواضع نیز ضمن رد تندروی‌ها بر لزوم رعایت حجاب تأكید شد، اما تلاش شد تا رنگ و بوی اجبار از این فرمان برداشته شود.
اعتراضات ادامه یافت. روز شنبه 19 اسفند تجمعی از زنان معترض در مقابل دادگستری تهران تشكیل شد، اما این بار، موافقان فرمان امام كه طی روزهای گذشته به‎طور پراكنده علیه معترضان شعار می‌دادند، حضور پررنگ‎تری داشتند؛ به‎طوری كه نیروهای كمیته‌های انقلاب دستور داشتند از زنان معترض در مقابل مردم خشمگینی كه خواستار رعایت حجاب در جامعه بودند، مراقبت كنند. دفتر امام خمینی(ره) اطلاعیه‌ای صادر كرد كه با مزاحمین بانوان به شدت برخورد خواهد شد.

«در مورد حجاب، اجبار در كار نیست» در بیستم اسفند مصاحبه با آیت‎الله طالقانی درباره حجاب زنان، تیتر یك روزنامه‌ها شد:

«... هو و جنجال راه نیندازند. همان‎طور كه بارها گفتیم، همه حقوق حقه زنان در اسلام و در محیط جمهوری اسلامی محفوظ خواهد ماند و از آن‎ها خواهش می‌كنیم كه با لباس ساده با وقار، روسری هم روی سرشان بیندازد به‎جایی بر‎نمی‌خورد. اگر آن‎هایی هم كه می‎خواهند موی‎شان خراب نشود، اگر روی مویشان روسری بیندازند، بهتر است و بیشتر محفوظ می‌ماند... چه جنگ‎ها، چه قتل‎ها، چه فجایع كه تا یك سال قبل دائما هر روز یك قسمت از اخبار روزنامه‌ها همین فجایع بود. منشاء این‎ها كی بود؟ منشأ این‎ها از كجا بود؟ غیر از همین تحریكات بی‎جا بود؟... خطری كه حس می‌كنیم این است كه زن‌ها دوباره به ابتذال برگردند. حجاب حكم ضروری دین است. منظور امام و علما این نیست كه زن خانه‎نشین باشد. اجباری حتی برای زن‎های مسلمان هم نیست. چه اجباری؟ حضرت آیت‎الله خمینی نصیحتی كردند مانند پدری كه به فرزندش نصیحت می‎كند، راهنمایی‎اش می‌كند كه شما این‎جور باشید به این سبك باشید...»

امام خمینی(ره) نیز روز 21 اسفند، موضع‎گیری آیت‎الله طالقانی در مورد حجاب را تأیید كردند و تظاهرات زنان معترض بعد از آن متوقف شد و اعلام كردند كه به خواسته خود یعنی غیر اجباری بودن حجاب رسیده‎اند.

از سخنان حضرت امام و آیت‎الله طالقانی و سایر موضع‎گیری‌های موافقان حجاب در آن مقطع زمانی چنین برمی‌آید كه علماء و اكثریت مردم حاضر نیستند نحوه پوششی كه پیش از پیروزی انقلاب رایج بود را بیش از این تحمل كنند، اما كاملا امیدوارند كه توصیه به حجاب در آن شرایط ویژه انقلابی مؤثر باشد. در آن سال‌ها حجاب نه تنها با نگاه دینی كه با نگاه انقلابی حتی برای ماركسیست‌ها نیز یك ارزش و نماد مبارزه با امپریالیسم محسوب می‌شد و همین موقعیت بود كه زنان بی‎حجاب را در اقلیت عددی و فكری قرار می‌داد. بنابراین امید آن بود كه بی‎بندوباری‌های گذشته تكرار نشود و این زنان نیز با رغبت، حجاب اسلامی را بپذیرند.

 سخنرانی امام درباره وضعیت سواحل شمالی كشور در 11 تیرماه 1358 نشان‎دهنده آن است كه ایشان از مواضع اولیه خود عقب‎نشینی نكرده‌اند و مظاهر بی‎بندوباری را در كشور تحمل نمی‌كنند:
«... اسلام نمى‏ گذارد كه لخت بروند توى این دریاها شنا كنند. پوست‎شان را مى‏ كند!...كه بعد از این‌كه مى‎رفتند زن و مرد در دریا، زن‎ها همان‎طور لخت مى‏آمدند توى شهر! مردم هم جرئت نمى‏كردند حرف بزنند. امروز اگر یك همچون چیزى بشود، این‎ها را ما خواهیم تكلیف‎شان را معین كرد. و دولت هم معین كرد. البته دولت [به‏] طورى كه وزیر كشور گفتند، گفتند ما جلویش را گرفتیم. اگر نگیرند، مردم مى‏گیرند. مگر مازندرانی‎ها مى‎گذارند یا رشتی‎ها مى‏گذارند كه باز كنار دریاشان مثل آن وقت باشد؟ مگر بندر پهلوى‏اى‏ها (بندر انزلى) مرده‏اند كه زن و مرد با هم در یك دریا بروند و مشغول عیش و عشرت بشوند! مگر مى‏گذارند این‎ها را؟ تمدن‎هاى این‎ها این است. آزادى‏اى كه آن‎ها مى‏خواهند همین. این‎جور آزادى! بروند قمار بكنند و با هم لخت بشوند و با هم [سرگرم عیش و نوش‏] بشوند آزادى در حدود قانون است. اسلام از فسادها جلو گرفته. و همه آزادی‎ها را كه مادون فساد باشد داده. آنى كه جلو گرفته فسادهاست كه جلویش را گرفته است. و ما تا زنده هستیم، نمى‏گذاریم این آزادی‎هایى كه آن‎ها مى‏خواهند، تا آن اندازه‏اى كه مى‏توانیم، آن آزادی‎ها تحقق پیدا كند.» (صحیفه نور، ج‏8، ص: 339)


نوع مطلب : حجاب و عفاف، سخن بزرگان در مورد حجاب، 
برچسب ها : اجبار حجاب، حجاب و عفاف، دیدگاه امام خمینی، حجاب اسلامی، وبلاگ حجاب و عفاف،


سایر موضوعات
انتخاب زبان وبلاگ
العربی English l French l

امروز :
طراح قالب و مدیر وبلاگ
سامان سوهانیان

شماره تماس: 09361861996

پایگاه تخصصی حجاب و عفاف
عضویت در خبرنامه
نام و ایمیل خود را وارد نمایید:
با عضویت در خبرنامه پایگاه تخصصی عفاف و حجاب از به روز رسانی های ما مطلع شوید و بیشتر با ما در ارتباط باشید
جنبش های وبلاگی
نظرسنجی
بهترین راه حل مسئله ی بدحجابی را چه می دانید؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
لوگوهای وبلاگ
با قرار دادن لوگوی ما در سایت یا وبلاگ خود از ما حمایت کنید