تبلیغات
حجاب و عفاف پایگاه تخصصی حجاب و عفاف - پاسخ به مسائل شرعی حجاب
اگر شوهری زنش را به بد حجابی وادار كند و زن عمل كند گناه این كار به گردن چه كسی است؟ آیا زن قادر است در این خصوص تمرّد كند؟

در معصیت زن نباید از شوهر تبعیت كند و باید با خوشروئی و مهربانی شوهر را هدایت نماید و اگر گناه صورت گرفته باشد، در این خصوص بر عهده خود زن است. هر چند شوهر هم به جهت تشویق به گناه معصیت كرده است. (ر.ك، استفتائات امام، ج3، ص255)

آیا پوشش كف پا تا مچ پا هم، شامل حدود حجاب می شود؟ آیا پوشاندن آن در خارج از منزل واجب است یا در حال نماز واجب است؟

در غیر حال نماز آنچه استثناء شده است وجه و كفین است ولی در حال نماز چناچه نامحرم نباشد زن می تواند علاوه بر وجه و كفین پاها را تا مچ نپوشاند. (ر.ك، جامع المسائل آیت الله فاضل، ج1، ص481 س1706)چرا خداوند حجاب را پس از گذشتن قسمت بیشتری از طول تاریخ واجب كرده و از اول نبود؟ و مانند قدیم اختیاری باقی نماند؟ در حالی كه با آن شرایط هم زنانی به كمال رسیده اند؟

دلیلی در دست نیست كه بر اساس آن بتوان ادعا كرد كه حجاب از اول نبوده و پس از گذشتن قسمت بیشتری از تاریخ، خدا آن را واجب كرده است. بلكه باید گفت حجاب سابقه ای دیرین میان بشر و ادیان الهی داشته است. و مورد سفارش و الزام شریعت های پیش از اسلام هم بوده است این مطلب هم از برخی متون مقدس این شریعت ها استفاده می شود و هم از سیره و روش عملی زندگی متدینان به این شرایع و هم بر مبنای گزارش مورخان.


منابع برای مطالعه بیشتر:
1. مطهری، مرتضی، مجموعه آثار، ج 19، مسئله حجاب، انتشارات صدرا،‌تهران، چاپ اول، 1378.
2. محمدی نیا، اسدالله، بهشت جوانان، نشر سبط اكبر ـ علیه السلام ـ ، قم، چاپ سیزدهم، 1381.
3. محسنی گرگانی، حجاب در اسلام.

آیا در مسئله حجاب تقیه وارد است؟ اگر حجاب در یك كشور غربی موجب از بین رفتن حق مشخص باشد آیا باز هم ملزم به رعایت حجاب اسلامی است یا خیر؟
تقیه آشكار نكردن اعتقادات دینی در مقابل دشمنی است كه خوف از ضرر مالی و جانی او داریم. و به عنوان سپری است كه انسان را ازضررهای جانی و مالی می پوشاند و مانند استتار و به رنگ محیط شدن سرباز در میدان جنگ است كه از جلب توجه دشمن جلوگیری می نماید اما در مورد سؤال كه خوف ضرر مالی و جانی نیست بلكه عدم كسب امتیاز است از موارد تقیه محسوب نمی شود بلكه تابع اصل دیگری است كه در تعارض اهم و مهم مورد استناد قرار می گیرد ـ و باید سنجیده شود كه كدام مهمتر است ـ و باید توجه داشت كه پیدا كردن ملاك اهمّیت به سهولت قابل دسترسی نیست زیرا مثلاً تحصیل در یك كشور خارجی اگر چه امتیاز است و سود اما نمی تواند با یك امر مهم مانند حجاب مقابله بنماید زیرا راه تحصیل منحصر به آن كشور و آن رشته و شرایط خاص نیست. به طور كلی نگرفتن امتیاز ضرر محسوب نمی شود بلكه عدم نفع است و جلب منفعت مجوزی برای زیر پا گذاشتن احكام شرعی نیست ـ ولی اگر موقعیتهای خاصی پیش بیاید كه فقیه عادلی اهمیت موضوع را تشخیص بدهد آنهم به مقدار ضرورت ممكن است اجازه دهند و اینگونه موقعیتها هم بسیار نادر است. (ر.ك، استفتائات آیت الله مكارم، ج2، ص4-350 احكام پوشش)


اگر خانمی با حجاب كامل اسلامی ولی آرایش كرده و بدون داشتن قصد بد از منزل خارج شود آیا مرتكب گناه شده است یا خیر؟

خانم ها باید صورت آرایش كرده خود را از نامحرم بپوشانند و جایز نیست با این حالت در بین نامحرمان رفت و آمد نمایند. (برگرفته از كتاب مسائل جدید از دیدگاه مراجع، ج1، ص138)


اگر عكاس مرد باشد جایز است از خانم ها بدون حجاب عكس بگیرد؟ اگر زن دارای آرایش غلیظ باشد و ظاهركننده عكس مرد باشد و آن را ببیند چه حكمی دارد؟

عكس گرفتن خانم ها بدون حجاب شرعی در نزد نامحرم حرام است. و نگاه مرد نامحرم به عكس زن چنانچه از روی لذت باشد حرام است و به نظر بعضی از فقها، نگاه به عكس زن نامحرمی كه او را می شناسد بدون قصد لذت نیز جایز نیست. (برگرفته از ترجمه اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبری چاپ وزیری، س1183 و 1193 ؛ جامع المسائل آیت الله فاضل، ج1، س1732)


آیا خواندن نماز با پوشش اسلامی مثلاً مانتو مقنعه اشكالی دارد یا خیر چون عده‌ای معتقدند خواندن نماز بدون چادر مثلاً در مدارس اگر چادر نباشد اشكال دارد لطفاً مرا راهنمایی فرمایید؟

نوع پوشش تفاوتی نمی‌كند بلكه ملاك رعایت پوشش مورد نظر در نماز است كه به جز وجه و كفین بقیه بدن باید پوشیده باشد. البته اگر نامحرم نباشد پوشاندن پا تا مچ لازم نیست. (توضیح المسائل دوازده مرجع، ج1، م789).


حدّ پوشش مجاز زنان و دختران نزد محارم باید چگونه باشد؟

خانمها در خانه و مقابل برادر و فرزند و سایر محارم (غیر از شوهر) باید به گونه ای لباس بپوشند كه موجب تحریك و مفسده نشود. (تحریر الوسیله، ج2، ص243 م17)


پوشش و آرایش زنان و مردان در بیرون خانه باید به چه شكلی باشد؟

لازم است كه زن و مرد با ظاهری كه زیبنده فرد مسلمان می باشد در جامعه ظاهر شوند و از اینكه خود را به ظواهری كه احیاناً تناسب با شئونات اسلامی ندارد درآورند پرهیز نمایند. قابل ذكر است كه ظاهر شدن بانوان با آرایش صورت در نزد نامحرم جایز نیست و واجب است خانمها صورت آرایش شده را از نامحرم بپوشانند. (ر.ك، استفتائات حضرت امام (ره)، ج3، ص254 س24)


دست دادن با نامحرم حرام است حال اگر با پوششی مانند دستكش یا چادر باشد چگونه است؟

تماس با بدن نامحرم جایز نیست و دست دادن از روی پوشش در صورتی كه دست یكدیگر را فشار ندهند و قصد لذت هم نداشته باشند اشكالی ندارد. (ر.ك استفتائات آیت الله مكارم، ج1، س786)


در زمان پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ پوششی به نام جوراب نبوده است پس چرا اكنون واجب شده است؟

آنچه از آیات و جوامع روائی ما استفاده می شود این است كه خانم ها باید خود را از چشم های خیانت پیشه و هوس آلود حفظ نمایند و در هر زمان و عصری پوشش و مصون ماندن از انظار نامحرمان به نحوی محقق می شود روزی ممكن است با پوشیدن لباس بلند این حكم اسلامی عملی شود و روز دیگر با جوراب و روز دیگر با وسایل دیگر كه با اختلاف اعصار و مكان ها با هم تفاوت می نماید اسلام از خانم ها پوشش می خواهد، هر وسیله ای كه باشد و اسلام هرگز نیامده بگوید جوراب پوشیدن واجب است بلكه حجاب لازم است كیفیت و انتخاب نحوة پوشش به خود مردم مربوط می شود.

به علاوه از کجا می توان ثابت کرد که جوراب در صدر اسلام نبوده است و به فرض اثبات، پوشیدن لباس های بلند که روی پا را می پوشاند کفایت می کند چون مقصود پوشیده شدن است به هر وسیله که باشد. بنابراین هر چند بدانیم در آن عصر جوراب نبوده منافاتی با حکم وجوب ستر روی پا ندارد.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1. مسئلة حجاب آیت الله شهید مطهری.
2. استفتائات آیت الله مكارم شیرازی، جلد دوم صفحة 351.
نوع مطلب : پاسخ به مسائل شرعی حجاب، 
برچسب ها : سوالات شرعی، پاسخ با منابع معتبر، حدود حجاب، مراجع تقلید، مسائل حجاب،


سایر موضوعات
انتخاب زبان وبلاگ
العربی English l French l

امروز :
طراح قالب و مدیر وبلاگ
سامان سوهانیان

شماره تماس: 09361861996

پایگاه تخصصی حجاب و عفاف
عضویت در خبرنامه
نام و ایمیل خود را وارد نمایید:
با عضویت در خبرنامه پایگاه تخصصی عفاف و حجاب از به روز رسانی های ما مطلع شوید و بیشتر با ما در ارتباط باشید
جنبش های وبلاگی
نظرسنجی
بهترین راه حل مسئله ی بدحجابی را چه می دانید؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
لوگوهای وبلاگ
با قرار دادن لوگوی ما در سایت یا وبلاگ خود از ما حمایت کنید