تبلیغات
حجاب و عفاف پایگاه تخصصی حجاب و عفاف - روش مبارزه با بد حجابی و رفتار صحیح گشت ارشاد
چند وقتی هست که بحث گشت ارشاد و مبارزه با بد حجابی داغ است و موافقان و مخالفانی دارد که به انتقادهای تند از یکدیگر پرداخته اند. از آنجا که هر فردی در جمهوری اسلامی حق بیان دیدگاه های خود را دارد بنده نیز از این حق استفاده و به بررسی این مسئله از دیدگاه خودم می پردازم.


بگذارید برای شروع به تعریف معروف و منکر بپردازیم:

معنای مختلفی برای معروف و منکر ذکر کرده اند درباره ی کلمه (معروف) که از ماده ی عرف میباشد و اسم مفعول است گفته اند : به معنی شناخته شده ، نیک ، خیر ، رزق ، احسان به دیگران، اسم برای هر کاری که خوبی آن مورد تایید شرع و عقل باشد. کلمه (منکر) از ماده انکار و (نکر) است و گفته اند به معنی ناشناخته، زشت ، پلید ، حرام ، و هر چیزی که شارع زشت شمرده و حرام کرده است.

با توجه به تعریف معروف و منکر قبل از هر چیز باید در جامعه عرف ، نیک و خیر و همچنین زشت و ناپسند را به طور کامل تعریف کرده و مردم را با آن ها آشنا سازیم و دلایل خوبی های معروف و بدیهای منکر را بیان کنیم و به مردم از خیر و شر آن آگاهی داده شود.

به طور خاص در مسئله ی حجاب و مبارزه با بد حجابی قبل از هرگونه اقدامی باید مردان و زنان را از فواید حجاب و خسران بد حجابی آگاه کنیم. تا وقتی که در باورهای دختر بدحجاب کلمه ی حجاب و پوشش صحیح تعریف شده نباشد و خود با دلیل و منطق آن را نپذیرد نمی توان از او انتظار تغییر داشت حتی با زور بازداشت و جریمه و...

چه بسیار دختران و زنان پاکدل و با حیایی که به دلیل آشنا نبودن با فواید حجاب، اجر و پاداش های آن و مضرات بدحجابی از پوششی نامناسب استفاده می کنند و شاید هم اصلا حجاب نامناسب از نظر ما در باور های آن ها کاملا مناسب تعریف شده باشد. بنابراین تنها راه موثر برای تغییر حجاب تغییر باورهای اشتباه آن ها می باشد....
شاید در مرحله ی بعدی یعنی بعد از شناخت معروف و منکر به جامعه و آشنایی مردم با دلایل آن بتوان جایی را برای گشت ارشاد در نظر بگیریم، گشت ارشادی که با آشنایی کامل از احساسات مردم و قوانین اسلامی با برخوردی شایسته ی مسلمانان ایرانی گامی در جهت تبلیغ معروف بردارد.

یکی از گامها برای موثر بودن گشت ارشاد تغییر چهره ی عمومی آن در بین مردم می باشد، چرا باید جامعه گشت ارشاد را به عنوان نهادی برای اعمل زور و تهدید و خشونت و بازداشت بشناسد و از آن بترسد؟ با نگاهی به گذشته ی گشت ارشاد و نهی از منکر و روند تغییر حجاب در جامعه به روشنی می توان دریافت که این برخورد ها اثر عکس داشته و خواهد داشت.

مگر این نیست که حجاب اسلامی خوب است؟ کسی هست که خوبی را برای خود نپسندد؟ اگر حجاب خوب هست (که باور داریم هست) پس برای دادن آن به مردم نیازی به زور نیست.برای مثال فرض کنید که بیماری ای داریم فردی قرصی را برای بهبود بیماری می خواهد به ما بدهد ولی ما نمی دانیم آن قرص چیست! طبیعی است که آن قرص را نمی خوریم و هر چه بیشتر به زور متوصل شود ما نیز بیشتر امتنا می ورزیم (در صورتی که آن قرص بیماری ما را درمان میکند) اما اگر آن فرد دلسوز بجای اعمال خشونت به معرفی آن قرص بپردازد و از فواید آن برایمان بگوید با کمال میل آن قرص را خورده و از او قدردانی هم خواهیم کرد.

مثالی که ذکر شد مصداق بارز شرایط حاضر گشت ارشاد و امر به معروف در جامعه است. در حال حاضر گشت ارشاد می خواهد به زور چیزی را به ما بدهد که به نفع ماست ولی آن را نمی پذیریم، چه بسا اگر با برخوردی شایسته و آگاهی دادن از فواید آن اقدام می شد خود آن را بر می گزیدیم.

آیا نمی شود به جای بازداشت و توهین و برخوردهای زننده با دختران و زنان بدحجاب حتی به عنوان فرد خطاکار و مروج منکر نیروهای گشت ارشاد یا امنیت اخلاقی، با شیوه های دیگری ارشاد کنند؟ فرض کنید همین نیروهای گشت ارشاد در خیابان ها در رویارویی با زنان  بد حجاب ، بروشورها یا اطلاعیه هایی از پیش طراحی و چاپ شده را که حامل جملاتی زیبا از آیات و احادیث و روایات هستند به همراه یک شکلات یا شیرینی به آنها هدیه می دانند و با خوش رویی آنها را به حفظ حجاب دعوت می کردند، این برخورد شایسته علاوه بر این که می تواند تاثیری کارا و ماندگار در حجاب فرد خاطی بگذارد، چهره ی عمومی گشت ارشاد را در جامعه تغییر داده و احترام و ارزش این نهاد را در بین مردم بالا می برد به طوری که ارشاد های آنها بیشتر مورد پذیرش افراد قرار می گیرد.

ایجاد ایستگاه‌های فرهنگی حجاب در مناطق مختلف و هدیه دادن محصولات فرهنگی، برگزاری نشست‌های تخصصی در این ایستگاه‌ها به صورت پرسش و پاسخ میان جوانان و اساتید، حمایت از هنرمندان متخصص جهت تولید محصولات فرهنگی و هنری، برگزاری اردوهای تخصصی با موضوع حجاب، تمرکز بر آموزش این مهم در دوران ابتدایی و ده‌ها شیوه فرهنگی دیگر روش مکملی است که می تواند تاثیری بسیار بیشتر از گشت ارشاد فعلی و اعمال زور و بازداشت داشته باشد.

باید در پی ایجاد گشت ارشاد مهربانی بود که نحوه مواجهه‌اش در خیابان؛ فرهنگی، علمی و اقناعی باشد نه امنیتی و تنش‌آفرین

برخورد سلبی آخرین راه مبارزه با ناهنجاری هاست و باید کاملا ضابطه مند باشد و توسط کسانی انجام شود که هم خودشان پایبند باشند و هم درک بالایی نسبت به شرایط فرهنگی روز جامعه داشته باشند.

به امید روزی که نه شاهد بدحجابی در خیابان های شهر باشیم و نه خشونت گشت ارشاد

نویسنده: سامان سوهانیان
نوع مطلب : حجاب و عفاف، 
برچسب ها : گشت ارشاد، گشت امنیت اخلاقی، پوشش اسلامی، حجاب زنان، عفاف زنان،


سایر موضوعات
انتخاب زبان وبلاگ
العربی English l French l

امروز :
طراح قالب و مدیر وبلاگ
سامان سوهانیان

شماره تماس: 09361861996

پایگاه تخصصی حجاب و عفاف
عضویت در خبرنامه
نام و ایمیل خود را وارد نمایید:
با عضویت در خبرنامه پایگاه تخصصی عفاف و حجاب از به روز رسانی های ما مطلع شوید و بیشتر با ما در ارتباط باشید
جنبش های وبلاگی
نظرسنجی
بهترین راه حل مسئله ی بدحجابی را چه می دانید؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
لوگوهای وبلاگ
با قرار دادن لوگوی ما در سایت یا وبلاگ خود از ما حمایت کنید