تبلیغات
حجاب و عفاف پایگاه تخصصی حجاب و عفاف - پیامدهای دوستی ناسالم دختر و پسر چیست؟


ارتباط هایی كه از راه غیر صحیح و به دور از اصول مطرح در این گونه ارتباطات ایجاد می‌شود ممكن است در پی دارنده پیامدهایی باشد كه جبران آن برای افراد ممكن نباشد. در یك نگاه اجمالی برخی از این پیامدها را می‌توان چنین برشمرد:

نگرانی برملا شدن این ارتباط

این گونه روابط از آن جا كه به دور از چشم والدین برقرار شده است، در هر دو طرف یك حالت ترس و اضطراب به خاطر آشكار شدن آن به وجود می‌آید كه می‌تواند در روند سالم زندگی فردی شخص تاثیری منفی بر جای گذارد.

عدم اسقبال از تشکیل کانون خانواده

 این گونه روابط و دوستی‏ها معمولا به انگیزه تفنّن و سرگرمی شکل می‏‌گیرد و در خلال آن از خود باوری و زودباوری دختران سوء استفاده می شود. متاسفانه در بسیاری موارد بین عشق و هوس تمییز داده نمی‏شود. عشق حقیقی و پاک با هوس‏‌های آلوده و زودگذر، تفاوت جوهری دارد. برخی از این روابط که مبتنی بر هوسرانی و سرگرمی است، پس از مدتی رو به سردی و افول می‏‌نهد. جاذبه و دل ربایی‏‌ها مربوط به روزها و ماه‏‌های اول دوستی است. ولی دیری نمی‌‏پاید که این روابط عادی شده و به جدایی می کشد. حس تنوع طلبی انسان از یک طرف و فقدان عامل بازدارنده از طرف دیگر باعث می‏شود برخی سراغ ازدواج و تشکیل خانواده نروند

نگرانی والدین

این نگرانی پس از آشكار شدن ارتباط فرزند با دیگران برای آن‌ها حاصل می‌شود و باعث روان‌پریشی افراد خانواده می‌گردد و زندگی سالم آن‌ها را دچار نگرانی و اضطراب می‌كند.

افت آموزشی و ترك تحصیل

با توجه به آزمایش‌های میدانی كه صورت گرفته، این گونه روابط باعث می‏شود که دو طرف تمام فکر و توجه و تمرکز خود را صرف دیدارها و ملاقات‏های حضوری و تلفنی خود بکنند و این بزرگ‏ترین مانع برای رشد و ترقی علمی است؛ زیرا تحصیل دانش نیازمند تمرکز نیروهای فکری وروحی است.

ابتلا به افسردگی


برقراری عاطفی این گونه روابط در سن نوجوانی از آن‌جا كه اغلب به ازدواج نمی‌انجامد، فرد را دچار افسردگی می‌كند. اسلام با انشای حكم ازدواج موقت به عنوان حكمی ثانوی و همراه با شرایط خاص، این معضل را معالجه كرده كه لازم است در این زمینه تحقیقی مستقل ارایه شود....

خودكشی


انجام ازدواج‌های عشقی


این گونه ازدواج‌ها جنبه عقلانی ندارد و صرفا عملی عاطفی محسوب می‌گردد و به گفته بسیاری از روان‌شناسان عشق اولیه معمولا پایدار نمی‌ماند؛ از این رو، در بیشتر موارد به طلاق و جدایی می‌انجامد؛ به گفته مولوی:

عشق‌هایی كز پی رنگی بود                             عشق نبود عاقبت ننگی بود

برقراری ارتباطات جنسی نامشروع

احتمال استمرار جنسی نامشروع بعد از ازدواج.


ذكر نمونه قرآنی از یك ارتباط سالم

در پایان به جاست كه به یك نمونه قرآنی در مورد ارتباط سالم بین دختر و پسر اشاره شود. در این داستان جوانی است به نام موسی (علیه السّلام) كه به شهر مدین وارد شده است. او پس از ورود بر سر چاه شهر می‌رود و گروهی از مردم را می‌بیند كه برای آب دادن به چهارپایان خود جمع شده‌اند. در این هنگام دو دختر را می‌بیند كه كناری ایستاده و از گوسفندان خود مراقبت می‌كنند و به چاه نزدیك نمی‌شوند. در این حال جوان به سوی آن‌ها گام برمی‌دارد و علت كناره‌گیری آن‌ها را جویا می‌شود. می‌گویند: ما به گوسفندان خود تا زمانی كه همه مردان چوپان كنار نروند، آب نمی‌دهیم و بیان می‌كنند كه علت حضور ما در این‌جا این است كه پدرمان فردی كهنسال است.جوان به یاری آنها می‌شتابد و پس از سیراب كردن گوسفندان آنها برای استراحت به زیر درختی می‌رود و در برابر خداوند ابراز نیازمندی می‌كند. در این هنگام ناگهان یكی از آن دو دختر به طرف جوان می‌آید. قرآن نوع حضور این دختر را چنین بیان می‌كند:
«فجاءتْه احْداهما تمْشی علی اسْتحْیاء قالتْ ان ابی یدْعوك لیجْزیك اجْر ما سقیْت لنا»
این دختر در هنگام گام برداشتن، حیا را فراموش نمی‌كند. بیان دعوت را از زبان پدر می‌گوید تا شایبه میل فردی در مخاطب ایجاد نگردد.

در این داستان نكات زیر قابل تامل است:

1. حضور دختران دراجتماع به علت ضرورت خانوادگی؛
2. برقراری ارتباط سالم با افراد؛
3. عدم اختلاط دختران با مردان؛
4. توجه به حیای فردی در نوع راه رفتن؛
5. سخن گفتن با جوان بدون ایجاد ریبه و شهوت؛
6. نتیجه ارتباط ازدواج سالم و به پیشنهاد پدر دختران به جوان.

آنچه گذشت، بیان داستانی قرآنی از یك رابطه انسانی است كه اصل ارتباط میان پسر و دختر را در صورت حفظ شرایط ارتباط تایید می‌كند. ذكر این نكته لازم است كه این حفظ حریم شخصی در ارتباط با جنس مخالف، از نگاه خداوند دور نماند. و در نهایت، این پاكی جوان باعث بعثت او به نبوت الهی گردید كه خود می‌تواند درسی سازنده برای جوانان مومن باشد.

برگرفته از : پرسش و پاسخ‌های قرآنی ویژه جوانان ؛ روابط دختر و پسر ؛ نوشته محمدعلی رضایی اصفهانی
منابع : www.soalcity.ir
www.ghaemiyeh.com
نوع مطلب : حجاب و عفاف، 
برچسب ها : رابطه ی دختر و پسر، دوست دختر پسر، رابطه صحیح دختر پسر، آسیب های روانی روابط ناسالم،


سایر موضوعات
انتخاب زبان وبلاگ
العربی English l French l

امروز :
طراح قالب و مدیر وبلاگ
سامان سوهانیان

شماره تماس: 09361861996

پایگاه تخصصی حجاب و عفاف
عضویت در خبرنامه
نام و ایمیل خود را وارد نمایید:
با عضویت در خبرنامه پایگاه تخصصی عفاف و حجاب از به روز رسانی های ما مطلع شوید و بیشتر با ما در ارتباط باشید
جنبش های وبلاگی
نظرسنجی
بهترین راه حل مسئله ی بدحجابی را چه می دانید؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
لوگوهای وبلاگ
با قرار دادن لوگوی ما در سایت یا وبلاگ خود از ما حمایت کنید