یکی از جشن های باستانی ایرانیان در چهارشنبه آخر سال است که از این رو چهارشنبه سوری نام گرفته است و هر ساله در سراسر ایران از قدیم و الایام در این روز به جشن و پایکوبی پرداخته شده و آداب این مراسم به جا آورده شده است.

در شاهنامهٔ فردوسی اشاره‌ هایی درباره بزم چهارشنبه‌ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان‌ دهندهٔ کهن بودن این جشن است. مراسم سنّتی مربوط به این جشن ملّی، از دیرباز در فرهنگ سنّتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌است.

مراسم چهارشنبه سوری با روشن کردن آتشی و پریدن از آن آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من» در واقع این جمله نشانگر یک تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد. به بیان دیگر شما خواهان آن هستید که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلات شما را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به شما بدهد....


ادامه مطلب


نوع مطلب : حجاب و عفاف، 
برچسب ها : چهارشنبه سوری، آخرین چهارشنبه سال، حفظ ارزش های اسلامی، پایگاه تخصصی حجاب و عفاف، حجاب در جشن 4شنبه سوری،


پایگاه تخصصی حجاب و عفاف خجسته میلاد بزرگ بانوی عصمت و طهارت، گوهر دریای اعجاز و فصاحت،  زینب کبری علیه السلام را به تمامی بازدیدکنندگان عزیز تبریک می گوید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
حضرت آیه العظمی صفای گلپایگانی
سزاوار است خانمها از چادر استفاده کنند. چون چادر در کشور اسلامی ایران از مظاهر و شعائر اسلام می‌باشد و با حفظ این شعار رسمی سعی کنند بانوان محترم حرکت را خنثی کنند.

حضرت آیه العظمی  بهجت    
چادر بهترین پوشش برای خانمها است چون تمامی مفاتن بدن را می ‌پوشاند. خانمهای مسلمان باید آداب و سنن اسلامی را در لباس پوشیدن مراعات کنند و از تجدد گرایی مضر پرهیز کنند

حضرت آیه العظمی مکارم شیرازی
چادر حجاب پسندیده است.  

حضرت آیه العظمی فاضل لنکرانی
چادر حجاب برتر است و سزاوار نیست زنهای مومن بدون چادر وارد جامعه شوند.
نظر به اینکه چادر از جهات مختلف می‌تواند پوشش کاملی باشد به بانوان توصیه می‌گردد که چادر را به عنوان مهمترین نوع حجاب که شعار ملی و مذهبی ما است حفظ نمایند زیرا موجب وقار و سنگینی زن خواهد بود

نوع مطلب : سخن بزرگان در مورد حجاب، 
برچسب ها : صفای گلپایگانی، بهجت، مکارم شیرازی، فاضل لنکرانی،
دو واژه‌ی «حجاب» و «عفت» در اصل معنای منع و امتناع مشترک‎اند.

تفاوتی که بین منع و بازداری حجاب و عفت است، تفاوت بین ظاهر و باطن است؛ یعنی منع و بازداری در حجاب مربوط به ظاهر است، ولی منع و بازداری در عفت، مربوط به باطن و درون است؛ چون عفت یک حالت درونی است، ولی با توجه به این که تأثیر ظاهر بر باطن و تأثیر باطن بر ظاهر، یکی از ویژگی‌های عمومی انسان است؛ بنابراین، بین حجاب و پوشش ظاهری و عفت و بازداری باطنی انسان، تأثیر و تأثّر متقابل است؛ بدین ترتیب که هرچه حجاب و پوشش ظاهری بیش‌تر و بهتر باشد، این نوع حجاب در تقویت و پرورش روحیه‌ی باطنی و درونی عفت، تأثیر بیش‌تری دارد؛ و بالعکس هر چه عفت درونی و باطنی بیش‌تر باشد باعث حجاب و پوشش ظاهری بیش‌تر و بهتر در مواجهه با نامحرم می‎گردد.

حجاب زنان سالمند

قرآن مجید به شکل ظریفی به این تأثیر و تأثّر اشاره فرموده است. نخست به زنان سالمند اجازه می‎دهد که بدون قصد تبرّج و خودنمایی، لباس‎های رویی خود، مثل چادر را در مقابل نامحرم بردارند، ولی در نهایت می‎گوید: اگر عفت بورزند، یعنی حتی لباس‎هایی مثل چادر را نیز بر ندارند، بهتر است.

«وَ الْقَواعِدُ مِنَ النِّساءِ اللاَّتِی لا یَرْجُونَ نِکاحاً فَلَیْسَ عَلَیْهِنَّ جُناحٌ أَنْ یَضَعْنَ ثِیابَهُنَّ غَیْرَ مُتَبَرِّجاتٍ بِزِینَةٍ وَ أَنْ یَسْتَعْفِفْنَ خَیْرٌ لَهُنَّ وَ اللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ. » (نور آیه 60)

علاوه بر رابطه‌ی قبل، بین پوشش ظاهری و عفت باطنی، رابطه‌ی علامت و صاحب علامت نیز هست؛ به این معنا که مقدار حجاب ظاهری، نشانه‎ای از مرحله‌ی خاصی از عفت باطنی صاحب حجاب است. البته این مطلب به این معنا نیست که هر زنی که حجاب و پوشش ظاهری داشت، لزوماً از همه‌ی مراتب عفت و پاکدامنی نیز برخوردار است.

نوع مطلب : حجاب و عفاف، 
برچسب ها : ستر و پوشش، مقابله با نفس، حجاب و عفاف زن،
سه شنبه 15 اسفند 1391 :: نویسنده : سامان سوهانیان

پدر حضرت آیه الله العظمی سیستانی مرحوم سید حسین سیستانی چندین سال در مشهد مقدس به کارهای مختلف و راههای مختلف پرداخت تا که امام زمان ارواحنا فداه را ببیند این کار سی سال طول کشید سالها در مشهد مقدس بر این رویه پشت کار داشت تا اینکه روزی به او خبر دادند سیستانی اگر می خواهی حضرت را ببینی برو به آن نقطه شهر حضرت در خانه ای  هستند.

دوان دوان رفت و وارد ان حیاط مذکور شد دید جنازه ای بر زمین افتاده حضرت ایستادند وجود نازنین حضرتش خود بر ان جنازه نماز خواندند و برایش گریه کردند.

 سید حسین می گوید مانده بودم خدایا این جنازه کیست؟؟
 تا خواستم از محضرشان سوال کنم فرمودند: سید حسین این زن را می بینی که ما بر او نماز خواندیم این زنی است که در سالهایی که رضا خان کشف حجاب می کرد از ترس اینکه بیاید بیرون و خدای نکرده از او کشف حجاب کنند و نامحرمی موی او را ببیند کل آن ایام را از خانه بیرون نیامد
   
نمی خواهد اینقدر دست و پا بزنید که مرا ببینید همین قدر مطیع امر مولا باشید ما به دیدنتان می آییم, همین قدر مقید به دین اسلام باشید ما به دیدارتان می آییم
 
این است كه امام علی (ع) می فرمایند : پاداش رزمنده شهید بیشتر از كسی نیست كه قدرت به گناه دارد اما پاكدامنی می كند . همانا عفیف پاكدامن فرشته ای از فرشته هاست

نوع مطلب : داستان های حجاب، 
برچسب ها : داستان های حجاب، امام زمان، حضرت مهدی،
چند وقتی هست که بحث گشت ارشاد و مبارزه با بد حجابی داغ است و موافقان و مخالفانی دارد که به انتقادهای تند از یکدیگر پرداخته اند. از آنجا که هر فردی در جمهوری اسلامی حق بیان دیدگاه های خود را دارد بنده نیز از این حق استفاده و به بررسی این مسئله از دیدگاه خودم می پردازم.


بگذارید برای شروع به تعریف معروف و منکر بپردازیم:

معنای مختلفی برای معروف و منکر ذکر کرده اند درباره ی کلمه (معروف) که از ماده ی عرف میباشد و اسم مفعول است گفته اند : به معنی شناخته شده ، نیک ، خیر ، رزق ، احسان به دیگران، اسم برای هر کاری که خوبی آن مورد تایید شرع و عقل باشد. کلمه (منکر) از ماده انکار و (نکر) است و گفته اند به معنی ناشناخته، زشت ، پلید ، حرام ، و هر چیزی که شارع زشت شمرده و حرام کرده است.

با توجه به تعریف معروف و منکر قبل از هر چیز باید در جامعه عرف ، نیک و خیر و همچنین زشت و ناپسند را به طور کامل تعریف کرده و مردم را با آن ها آشنا سازیم و دلایل خوبی های معروف و بدیهای منکر را بیان کنیم و به مردم از خیر و شر آن آگاهی داده شود.

به طور خاص در مسئله ی حجاب و مبارزه با بد حجابی قبل از هرگونه اقدامی باید مردان و زنان را از فواید حجاب و خسران بد حجابی آگاه کنیم. تا وقتی که در باورهای دختر بدحجاب کلمه ی حجاب و پوشش صحیح تعریف شده نباشد و خود با دلیل و منطق آن را نپذیرد نمی توان از او انتظار تغییر داشت حتی با زور بازداشت و جریمه و...

چه بسیار دختران و زنان پاکدل و با حیایی که به دلیل آشنا نبودن با فواید حجاب، اجر و پاداش های آن و مضرات بدحجابی از پوششی نامناسب استفاده می کنند و شاید هم اصلا حجاب نامناسب از نظر ما در باور های آن ها کاملا مناسب تعریف شده باشد. بنابراین تنها راه موثر برای تغییر حجاب تغییر باورهای اشتباه آن ها می باشد....


ادامه مطلب


نوع مطلب : حجاب و عفاف، 
برچسب ها : گشت ارشاد، گشت امنیت اخلاقی، پوشش اسلامی، حجاب زنان، عفاف زنان،


سایر موضوعات
انتخاب زبان وبلاگ
العربی English l French l

امروز :
طراح قالب و مدیر وبلاگ
سامان سوهانیان

شماره تماس: 09361861996

پایگاه تخصصی حجاب و عفاف
عضویت در خبرنامه
نام و ایمیل خود را وارد نمایید:
با عضویت در خبرنامه پایگاه تخصصی عفاف و حجاب از به روز رسانی های ما مطلع شوید و بیشتر با ما در ارتباط باشید
جنبش های وبلاگی
نظرسنجی
بهترین راه حل مسئله ی بدحجابی را چه می دانید؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
لوگوهای وبلاگ
با قرار دادن لوگوی ما در سایت یا وبلاگ خود از ما حمایت کنید

   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic