همانطور که در پست های قبلی و از آیات قرآن و احادیث اشاره شده حجاب جنبه های متفاوتی دارد یکی از جنبه های مهم حجاب چشم و نگاه است که بخصوص برای مردان در قرآن و احادیث به آن اشاره شده:

در سوره مبارکه نور آنجا که خداوند می خواهد به زنان توصیه کند پوشش لازم را در مقبل نامحرم داشته باشید ابتدا در مود نگاه مردان توصیه نموده و به پیامبر اکرم می فرماید:

«قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ...»(نور/30):
«به مردان مؤمن بگو تا چشمها را از نگاه ناروا بپوشانند.»

پیامبر فرموده اند: خدا مردانی را که شبیه زن می‏شوند و زنانی را که خود را شبیه مرد قرارمی‏دهند ، نفرین کرده است.

پیامبر فرموده اند: لباسی بپوش که انگشت نمای مردم نشوی و عزت و احترامت هم محفوظ بماند

از این آیه و احادیث کاملا بر می آید حجاب تنها برای زنان نیست و مردها نیز باید حجاب شرعی خود را رعایت نمایند. اما متاسفانه در حال حاضر با بزرگ کردن جنبه های حجاب بانوان از حجاب و پوشش مردان غافل شده ایم که این موضوع در حجاب و عفاف زنان جامعه نیز تاثیر گذار است. فلسفه ی حجاب پوشش بدن و عدم جلب توجه جنس مخالف است وقتی مردان حجاب شرعی خود را در جامعه رعایت نکنند باعث جلب توجه ناخود آگاه زنان می شوند و این جلب توجه می تواند عفت زن را به خطر بیاندازد چرا که میل به جنس مخالف به طور طبیعی در انسان ها وجود دارد.

متاسفانه جامعه به سویی می رود که مردها برای جلب توجه بیشتر، خود را به شکل زنان در می آورند تا جایی که دیده شده آرایش می کنند ، ابرو می گیرند ، مو رنگ می کنند و یا از زیور آلات حتی گوشواره استفاده می کنند در حالی که تمام توجه مسئولان به بدحجابی زنان جلب شده و به شکلی با آن مبارزه می کنند مردان آزادانه با جلب توجه زنان آن ها را به گناه ترغیب می کنند.

در نتیجه همان اندازه که حجاب برای زنان لازم است تا توجه مردان را به خود جلب نکنند و منجر به گناه نشوند برای مردان نیز ضروری است و مسئولان برای این موضوع باید برنامه ریزی داشته باشند و فرهنگ سازی مناسبی صورت بگیرد


نویسنده: سامان سوهانیان
نوع مطلب : حجاب و عفاف، 
برچسب ها : حجاب مردان، حجاب تنها برای زنان نیست، مبارزه با بد حجابی، فرهنگ سازی،
یكی از مهمترین ابزارهای مشاركت سیاسی مردم و تحقق نظام « جمهوری اسلامی » عرصه انتخابات مختلف می باشد كه اگر با دوراندیشی و اتخاذ تدابیر و مقدمات آن از سوی مسئولان و سایر دست اندركاران عملی شود می تواند « جمهوری اسلامی » را در برابر تمامی توطئه ها بیمه نموده و از آسیبها و خطرات داخلی و خارجی مصون دارد.

در اینجا به برخی بایدها و نبایدها در عرصه انتخابات كه در دیدگاه و اندیشه های معمار كبیر جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی(ره به آنها پرداخته شده است می پردازیم .
  • اهمیت انتخابات و نقش مردم
انتخابات تجلی حضور و مشاركت سیاسی مردم و عرصه تحقق اراده ملت برای تعیین سرنوشت خویش است از اینرو انتخابات دارای اهمیت و جایگاه بلندی است و مردم نقش بزرگی در ایفای این رسالت و تكلیف بزرگی بر دوش خواهند داشت .امام خمینی(ره) درباره اهمیت حضور و شركت مردم در انتخابات می فرمایند : « این وظیفه ای است الهی وظیفه ای است ملی وظیفه ای است انسانی وظیفه ای است كه ما باید به آن عمل بكنیم همه مان باید در انتخابات شركت بكنیم . » (1)

با توجه به این اهمیت و نقش حضور مردم در صحنه انتخابات است كه باید همت و تلاش تمامی مسئولان دست اندركاران كاندیداها و رسانه ها به این امر معطوف شود كه با اقدامات سنجیده و تدابیر لازم و فضاسازی مناسب زمینه های حضور حداكثری مردم در انتخابات را فراهم ساخته تا موجب امید بیشتر دوستداران و ناامیدی و شكست دشمنان اسلام را فراهم نمایند.

  • پرهیز از تخریب
........


ادامه مطلب


نوع مطلب : انتخابات، 
برچسب ها : امام خمینی، اهمیت انتخابات، انتخابات در ایران، شرکت در انتخابات، رای مردم،


انسانهای پاک حجاب دخترانشان را دوست دارند، و بر پوشش آنها حریص هستند، و دوست دارند تا آنها را با تقوا و صالحه به جامعه تحویل دهند، ولیکن چگونه....؟

در اینجا ده گام اساسی برای با حجاب کردن دخترت به تو پیشنهاد می شود که در هیچ یک از این اسلوبها، چیزی به نام توبیخ، کتک زدن، داد و بی داد کردن و امثال اینها نمی یابید، بلکه گامهای حکیمانه ی است که پدر و مادر و یا دیگر اعضای خانواده برای با حجاب کردن دخترانشان به کار می گیرند.
 
1- از همان روز کودکی دخترت را به حجاب تشویق کن، و منتظر نباش تا به سن تکلیف برسد، سپس او را بدان امر کنی، چه بسا وقتی به سن تکلیف رسید نتوانی او را قانع سازی، و هوای نفس بر وی غلبه کند، پس بهتر آن است از کودکی به تدریج شروع کنیم.
 
2- خوبی های حجاب را برایش ذکر کن، از عجایب و حسنیات آن صحبت کن، و بگو که حجاب وقار و سنگینی است، حجاب مظهر تربیت صحیح و حسن نیت پاک است.
 
3- او را با خبر ساز که همانا حجاب امری واجب از جانب خداوند است، و او را آگاه ساز که این عمل را فقط برای رضای خداوند انجام می دهی نه مردم؛ و اینکه خداوند در همه حال او را می بیند. و خداوند از زن محجبه خشنود می شود، ایات حجاب را برایش تلاوت کن، و او را تشویق کن تا آن را حفظ نماید و معانی آن را فرا گیرد....


ادامه مطلب


نوع مطلب : حجاب و عفاف، 
برچسب ها : تشویق به حجاب، اخلاق و رفتار زن صالحه، هدایا و جوایز برای حجاب دختران خردسال، تفاوت بین زنان محجبه و غیر محجبه، خوبی های حجاب، حجاب امری واجب از جانب خداوند است،

حجاب در برابر محارم
 
یکی از موضوعاتی که حتی در میان مومنین و با حجاب ها همیشه بحث در آن وجود داشته موضوع حجاب در بین افراد محرم می باشد. خداوند در قرآن سوره نور آیه 31 افراد محرم و نامحرم را معرفی کرده که متن آیه و ترجمه آن را در ادامه مشاهده می نمایید:

«وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیُوبِهِنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَیْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِینَ غَیْرِ أُوْلِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاء وَلَا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یُخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ;

و به زنان با ایمان بگو دیدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاكدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشكار نگردانند مگر آنچه كه طبعا از آن پیداست و باید روسرى خود را بر سینه خویش [فرو] اندازند و زیورهایشان را جز براى شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان [همكیش] خود یا كنیزانشان یا خدمتكاران مرد كه [از زن] بى‏ نیازند یا كودكانى كه بر عورت هاى زنان وقوف حاصل نكرده ‏اند آشكار نكنند و پاهاى خود را [به گونه ‏اى به زمین] نكوبند تا آنچه از زینتشان نهفته مى ‏دارند معلوم گردد اى مؤمنان همگى [از مرد و زن] به درگاه خدا توبه كنید امید كه رستگار شوید. » (نور آیه 31)

اما آیا اینکه قرآن کریم افرادی را به عنوان محرم معرفی کرده به این معناست که به هر لباسی و با هر آرایش و زینتی می توان در مقابل آنان ظاهر شد؟؟!

در قرآن و روایات می توانیم پاسخ این مسئله را جستجو کنیم و حدود حجاب در مقابل محارم را هم بدست آوریم....ادامه مطلب را بخوانید


نوع مطلب : حجاب و عفاف، حجاب در قرآن، 
برچسب ها : حدود حجاب در مقابل محارم، حجاب زنان در مقابل پدر و برادر، زینت زنان در برابر نامحرم، پایگاه تخصصی حجاب و غفاف، آیات قرآن در مورد حجاب در مقابل محارم،
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : سامان سوهانیان

قرآن زیباترین و ادب آمیزترین كتابى ست كه بر بشر ظهور كرده است .در این كتاب زیبا با لطافت و الفاظى زیبا و ادبى بسوى زنان خطاب نازل شده است.خطابهایى كه بسوى زنان نازل شده خاصیتهاى زیبایى را داراست كه برایتان بیان خواهم كرد :


۱- انسانیت زن را آشكار ساخته است و به این موجود بصورت یك جنس مورد طمع مردان ننگریسته و بر همین اساس خطاب بگونه ای آمده تا به مردان آموخته شود که سخن با زن بایستی بسیار دقیق و محترم باشد و اهانت آمیز و نیش دار نباشد.

علت اینکه در صفت پوشش زنان سخن از موارد شهوت انگیزی ( نام اندام زن ) نیامده ، اینست که الله تعالی خالق این موجود زیباست و اینست که خود به خلقش احترام دارد و اینست که نخواسته به زن بگوید که من تو را با اینگونه آفرینش ، کمتر و پایینتر از مردان قرار دادم تا تو همیشه رنج بکشی و از خودت شرمت آید و نتوانی از خود دفاع کنی!؟

الله تعالی به این خلق خودش نشان داده كه من تو را می شناسم زیرا خلقت کردم و اینست که می دانم تو سخن مرا می فهمی پس لازم نیست حرفهایی را برایت بگویم تا دیگران که تو را نمی شناسند قدر تو را اشتباه بفهمند.
و اینست که الله تعالی به خلق خود اینگونه خطاب آورده است:

یا ایها النبی قل لازواجك وبناتك ونساء المؤمنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلك ادنى ان یعرفن فلا یؤذین وكان الله غفورا رحیما

اى پیامبر، به همسران خود و دختران خود و همسران مؤمنان بگو که لباس هاى خود را بلند کنند تا تمام بدنشان را در بر بگیرد و بپوشاند زیرا این كمترین حدیست كه بوسیله اش (بعنوان زنان پرهیزگار) شناخته خواهند شد و مورد اهانت قرار نخواهند گرفت. خداست عفو کننده، مهربان ترین. سورة الأحزاب – الآیة ۵۹ادامه مطلب


نوع مطلب : حجاب در قرآن، 
برچسب ها :


سایر موضوعات
انتخاب زبان وبلاگ
العربی English l French l

امروز :
طراح قالب و مدیر وبلاگ
سامان سوهانیان

شماره تماس: 09361861996

پایگاه تخصصی حجاب و عفاف
عضویت در خبرنامه
نام و ایمیل خود را وارد نمایید:
با عضویت در خبرنامه پایگاه تخصصی عفاف و حجاب از به روز رسانی های ما مطلع شوید و بیشتر با ما در ارتباط باشید
جنبش های وبلاگی
نظرسنجی
بهترین راه حل مسئله ی بدحجابی را چه می دانید؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
لوگوهای وبلاگ
با قرار دادن لوگوی ما در سایت یا وبلاگ خود از ما حمایت کنید

   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic