1- حجاب بایستی همه بدن را ستر کند.

خداوند می فرماید: ﴿یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ﴾ (الأحزاب: 59). و جلباب همان لباس بلندی است که همه بدن را ستر می کند و إدناء به معنای رها ساختن و کشیدن است. در نتیجه حجاب شرعی همه بدن را می پوشاند.


2- حجاب باید ضخیم بوده و رقیق و شفاف نباشد.

غرض از حجاب همان ستر است. در نتیجه هنگامی که لباسی بدن را ستر نکند حجاب خوانده نمی شود. چون این لباس جلوی رؤیت را نگرفته و حجابی در مقابل انظار محسوب نمی شود.

3- این لباس بخودی خود نباید زینتی بوده و دارای رنگهای جذابی باشد که انظار را بخود جلب کند.

خداوند می فرماید: ﴿وَلاَ یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ مَا ظَهَرَ مِنْهَا...﴾ الآیة. (النور: 31). و معنی: (ما ظهر منها) آن است که بدون قصد و عمد باشد. پس اگر خود این لباس زینت باشد نمی توان آن را پوشیده و حجاب نیز خوانده نمی شود. چون حجاب آن است که از ظاهر شدن زینت در مقابل اجانب جلوگیری کند.ادامه مطلب


نوع مطلب : حجاب در قرآن، 
برچسب ها :


دست به دست هم دهیم به مهر                      میهن  خویش  را  کنیم  آباد


بلاخره انتخابات 24 خرداد هم با خلق حماسه ای سیاسی که مد نظر رهبر معظم حضرت امام خامنه ای نیز بود پایان یافت و با تمام دقتی که در شمارش آرا وجود داشت و مورد تایید همه ی نامزد های دیگر و نمایندگان آن ها بود نتایح اعلام شد.

در این انتخابات که به علت تحریم های بین المللی و اتفاقاتی که متاسفانه در انتخابات قبل پیش آمده بود از اهمیت دو چندانی برخوردار شده بود خوشبختانه حماسه ی مد نظر رهبری تحقق یافت و مردم فهیم و همیشه در صحنه ی جمهوری اسلامی ایران حضوری پر شور در انتخابات داشتند.

اما وظیفه ی ما مردم و مسئولان به اینجا ختم نمی شود. حال که رئیس جمهور کشور با رای مردم انتخاب شده است دیگر باید از آن فضای انتخاباتی و رقابتی موجود فاصله گرفته و با هر گرایش و گروهی که داریم، چه اصول گرا ، چه اصلاح طلب، چه مستقل و... و با همه اختلافات فکری که در جامعه موجود است، با حمایت همه جانبه از رئیس جمهور منتخب آقای دکتر روحانی او را در اداره کشور و تحقق برنامه های خود در بهبود شرایط کمک و همراهی نماییم.

در شرایطی که دشمنان جمهوری اسلامی با وضع تحریم های یک جانبه و بی رحمانه قصد فشار به دولت و ملت ایران را دارند، تنها با همدلی و وحدت در جامعه می توانیم نقشه های آن ها را باطل کنیم و این وظیفه ای خطیر و مهم است که بر دوش همه ی ما با افکاری متفاوت قرار دارد.
نوع مطلب : انتخابات، 
برچسب ها :
به گزارش پایگاه تخصصی حجاب و عفاف; همیشه بحث هایی در مورد سینمای ایران و نقش آن در وضعیت حجاب و پوشش جامعه بوده است می خواهم به این موضوع از دیدگاه خودم بپردازم و در چند مورد این موضوع را بررسی می کنم:

یک مورد اینکه متاسفانه بیشتر فیلم هایی که ساخته می شود خواسته یا ناخواسته به این سو پیش می رود که حجاب و پوشش چادر را نشانه ی وضعیت نامناسب مالی و یا بسیار خشک و مذهبی افراطی و یا غیر امروزی و قدیمی نشان می دهند!

مسئله بعدی که مورد توجه است اینکه فیلم ها روز به روز به سمتی میل پیدا می کنند که حد و مرز اسلامی بین زن و مرد از بین می رود، دوستی های قبل از ازدواج ، دست زدن به جنس مخالف که نمونه های آن را به شیوه های مختلف در فیلم ها می بینیم و شوخی های نامناسب بین زن و مرد که حدیثی از پیامبر اسلام در این مورد را در زیر می خوانیم:

هر کس با یک زن نامحرم دست بدهد، روز قیامت در غل و زنجیر به محشر وارد می‌شود و خداوند دستور می‌دهد که او را به آتش جهنم بیفکنند، و هر کس با یک زن نامحرم شوخی کند، در مقابل هر کلمه حرامی که به او گفته است، هزار سال حبس خواهد شد.
ثواب الاعمال ص 283 / وسائل الشیعه ج 20 ص

مسئله دیگری که می خواهم به آن بپردازم موضوع و عنوان فیلم های اکران شده است، با نگاهی به موضوع فیلم ها می بینیم بیشتر در مورد اختلافات خانوادگی و طلاق، خیانت، دوستی دختر پسر و عشق و عاشقی قبل ازدواج و... است، درست است که شاید در بعضی از آن ها در نهایت و در 5 دقیقه ی آخر فیلم! نشان داده شود که این مسائل با شکست روبرو می شود، اما 85 دقیقه! قبل از این پیام و جذابیت هایی که در آن بیان و نمایش داده شده تاثیرش را در فکر و فرهنگ جوانان و خانواده ها می گذارد...


ادامه مطلب


نوع مطلب : حجاب و عفاف، 
برچسب ها : حجاب و عفاف، حجاب بازیگران، الگو برداری از بازیگران معروف و محبوب، موضوعات غنی در سینما، زندگی شخصی بازیگران،


این روز ها مهم ترین و داغ ترین بحث ها در بین مردم و جامعه بحث انتخابات و خلق حماسه سیاسی با حضور پر شور و نشاط مردم در صحنه ی انتخابات و انتخاب رئیس جمهور محبوب خود به دست خودشان است.


حضور گسترده مردم در انتخابات همیشه مهم بوده است اما در این دوره شاید با توجه به تحریم ها و شرایط حاکم بر جامعه و نگاه بین المللی که به ایران دوخته شده است مهم تر و حساس تر باشد.

اما در این پست می خواهم به این مسئله بپردازم که انتخابات خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟؟؟

1) یک انتخابات خوب انتخاباتی است که آزاد باشد و شرایط رقابت در آن محیا باشد... آزاد از این نظر که هر شخصی بتواند در آن حضور و حق رای داشته باشد که از این نظر تنها معیاری که برای شرکت در انتخابات وجود دارد شرایط سنی 18 سال است ، بنابراین انتخاباتی آزاد داریم که همه کسانی که به سن قانونی رسیده اند با هر گرایشی می توانند در آن شرکت کنند.
اما بحث رقابتی بودن آن به این نکته اشاره دارد که همه اشخاص واجد شرایط برای تصدی مقام ریاست جمهوری بتوانند خود را در معرض رای مردم قرار دهند. که در این مورد هم با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و لزوم حضور همه سلایق در انتخابات می توانیم انتخابات ایران را رقابتی دانست....


ادامه مطلب


نوع مطلب : انتخابات، 
برچسب ها : انتخابات 92، انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات ایران،


عده ای هستند که همیشه در پشت صحنه می مانند و هیچ حضور فعالی ندارند اما بلافاصله که مشکلی پیش می آید شروع به نصیحت کردن می کنند و سرکوفت زدن، در بحث انتخابات هم همین اتفاق ها می افتد! عده ای از مردم زمانی که باید در انتخابات شرکت کنند و سرنوشت جامعه را رقم بزنند هیچ احساس مسئولیتی از خود نشان نمی دهند اما بعدها اگر مشکلات مختلف اقتصادی سیاسی و فرهنگی و... پیش بیاید خود را مدعی می دانند...

مهمترین مشارکتی که همه ی مردم در سرنوشت کشور خود دارند حضور در انتخابات و انتخاب فردی صالح و شاخص و مدیر است تا بتواند کشور را به خوبی اداره کند و از مشکلات جلوگیری نماید...

حضور در انتخابات یک وظیفه و یک احساس مسئولیت بزرگ در قبال آینده و سرنوشت کشور، خود و فرزندان خود است، در جمهوری اسلامی ایران سرنوشت مملکت بر عهده خود مردم قرار داده شده است و این آزادی است که باید به آن ارج نهاده شود و قدر این فرصت را بدانیم و تفکر درست را با انتخابی درست برجامعه حاکم نماییم.

علاوه بر اینها که خود به تنهایی حضور در انتخابات و رای دادن را واجب می نماید مسائل بین المللی و اعمال تحریم های یک جانبه و بی رحمانه ای است که از جانب کشور های غربی و بخصوص آمریکا بر کشور ایران است، در این شرایط حساس که تمام نگاه های بین المللی به ایران است مردم ایران باید با همدلی در انتخابات شرکت کنند و وحدت خود را به رخ بکشند. این حضور می تواند دشمنان کشور را به یک عقب نشینی وادار نمایند و آن ها را به پای مذاکراتی جدی بکشاند و در نهایت موجبات کاهش این تحریم ها را فراهم نماید.

با پشت گود نشستن و گفتن لنگش کن ! کار درست نمی شود...

پایگاه تخصصی حجاب و عفاف
نویسنده سامان سوهانیان

نوع مطلب : انتخابات، 
برچسب ها : کاهش تحریم ها، حضور در انتخابات، وظیفه هر ایرانی، مشارکت مردمی،بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، حجاب بانوان در اداره ها و سطح کشور را از اولویت های برنامه های فرهنگی نظام قرار دادند و ذره ای در این امر نرمش از خود نشان ندادند، چرا که بی حجابی و بندوباری را به حق ترفند استعمار برای تخدیر و به نابودی کشیدن نسل کشورها می دانستند.

بنابراین از همان روزهای اول انقلاب به مسؤولان دولت وقت، برای جلوگیری از بی حجابی نهیب زدند: « الان وزارتخانه ها- این را می گویم که به دولت برسد، آن طوری که برای من نقل می کنند- باز همان صورت زمان طاغوت را دارد. وزارتخانه اسلامی نباید در آن معصیت بشود. در وزارتخانه های اسلامی نباید زن های (بی حجاب) بیایند؛ زن ها بروند اما با حجاب باشند. مانعی ندارد بروند؛ اما کار بکنند، لکن با حجاب شرعی باشند، با حفظ جهات شرعی باشند. » (1).

امام خمینی (ره) چادر را حجاب برتر می دانستند و در خاطره یکی از همراهان امام راحل در «نوفل لوشاتو» می خوانیم: .....


ادامه مطلب


نوع مطلب : سخن بزرگان در مورد حجاب، 
برچسب ها : وبلاگ حجاب و عفاف، امام خمینی، سخنان امام خمینی، حجاب در کلام امام، حجاب برتر، چادر یا مانتو، پایگاه تخصصی حجاب و عفاف،
پوشیدن مانتوهای تنگ و كوتاه توسط زنان كه حجم بدن آنها پیداست، از نظر شرعی چه صورتی دارد؟
 

اگر موجب جلب توجه نامحرم یا باعث فساد و ارتكاب حرام گردد جایز نیست. (رهبر معظم انقلاب)
پوشیدن مانتو به نحو متعارف امروز كافی نیست علاوه بر اینكه مانتو مفاتن بدن و برجستگیهای آن را نمی پوشاند و در انظار اجانب مَعرَضیَّت برای فساد دارد و صورت و دست هم پوشیده نمی شود و بهترین پوشش چادر است كه تمام مفاتن بدن را از نظر نامحرمان حفظ می كند. (آیت الله گلپایگانی)
پوشاندن آن از نامحرم لازم است. (آیت الله سیستانی)
حجم بدن زن باید پوشیده باشد. (آیت الله سبحانی)

در صورتی كه زن می داند مرد نامحرم به قصد لذت به صورت و دستهای معمولی زینت نشده او نگاه می كند، در این فرض پوشاندن صورت و دستها لازم است یا خیر؟
 

در فرض مذكور باید حتی وجه و كفین خود را هم بپوشاند. (رهبر معظم انقلاب)
دست و صورت بنا بر احتیاط واجب باید پوشیده شود (آیت الله گلپایگانی)

طلای سفید برای مردان چه حكمی دارد؟

همه مراجع:

اگر از جنس طلا باشد جایز نیست؛ هر چند به رنگ سفید باشد.

پوشیدن جوراب نازك برای خانمها در مقابل نامحرم چه صورتی دارد؟ آیا با پای بدون جوراب، حضور در مقابل نامحرم جایز است؟ . . . .

ادامه مطلب


نوع مطلب : پاسخ به مسائل شرعی حجاب، 
برچسب ها : مکارم شیرازی، حضرت خامنه ای، آیت الله العظمی سیستانی، آیت الله نوری همدانی، آیت الله سید محمد علی شیرازی، آیت الله صافی گلپایگانی،


این روزها همه جا بحث انتخابات و انتخاب فرد شایسته است. بحث ها و تبادل نظراتی که باید در فضایی گرم و دوستانه شکل بگیرد گاها به فضای دعوا و ناسزا گفتن کشیده می شود و جالب اینکه همه ی شرکت کنندگان در بحث ها و دعواها خود را محق می دانند!

شکل گرفتن این بحث ها در جامعه برای تبادل نظر بر سر برنامه های کاندیداها خوب و مفید می باشد ولی متاسفانه در حال حاضر تمام تلاش ها بر سر به کرسی نشاندن رای و نظر خود و تحمیل آن به دیگران است...

بر اساس قانون هر شخصی یک رای دارد و در انتخاب خود مختار است و قطعا با دعوا و ناسزا نمی توان نظر خود را به دیگری قبولاند... به نظر بنده نباید در این انتخابات حساس شورا ها و ریاست جمهوری که مستقیما می توانند در وضع اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و ... ما و جامعه تاثیرگذار باشند احساسات و بحث های قومیتی و محلاتی را دخیل قرار داد و بدون در نظر گرفتن سوابق و تجربیات و تحصیلات و سایر ملاک های مهم رای داد.

امیدوارم با انتخاباتی حداکثری و انتخابی درست کشور را به مسیر درست هدایت کنیم...

پایگاه تخصصی حجاب و عفاف
نویسنده: سامان سوهانیان

نوع مطلب : انتخابات، 
برچسب ها : احترام، انتخابات، ریاست جمهوری، حماسه سیاسی 92، شورای شهر،


سایر موضوعات
انتخاب زبان وبلاگ
العربی English l French l

امروز :
طراح قالب و مدیر وبلاگ
سامان سوهانیان

شماره تماس: 09361861996

پایگاه تخصصی حجاب و عفاف
عضویت در خبرنامه
نام و ایمیل خود را وارد نمایید:
با عضویت در خبرنامه پایگاه تخصصی عفاف و حجاب از به روز رسانی های ما مطلع شوید و بیشتر با ما در ارتباط باشید
جنبش های وبلاگی
نظرسنجی
بهترین راه حل مسئله ی بدحجابی را چه می دانید؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
لوگوهای وبلاگ
با قرار دادن لوگوی ما در سایت یا وبلاگ خود از ما حمایت کنید

   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic