امام خمینی

در اینجا به دیدگاه بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) در مورد حجاب و آزادی می پردازیم.

امام در مورد خدمتی كه اسلام به زن نموده است می فرماید:

«مع الاسف زن در دو مرحله مظلوم بوده است: یكی در جاهلیت زن مظلوم بود و اسلام منت گذاشت بر انسان و زن را از آن مظلومیتی كه در جاهلیت داشت بیرون كشید ... در یك موقع دیگر در ایرانِ ما زن مظلوم شد و آن دوره شاه سابق و شاه لاحق بود. با اسم اینكه زن را می خواهند آزاد كنند، ظلم ها كردند به زن؛ زن را از آن مقام شرافت و عزت كه داشت پایین كشیدند.

به اسم آزادی «آزادزنان» و «آزادمردان» آزادی را از زن و مرد سلب كردند ... زن را مثل عروسك پایین آوردند. در صورتی كه زن انسان است، آن هم یك انسان بزرگ؛ زن مربی جامعه است. از دامن زن انسان ها پیدا می شوند.»(1).....


ادامه مطلب


نوع مطلب : سخن بزرگان در مورد حجاب، 
برچسب ها : امام خمینی، امام خمینی و حجاب، حجاب و اسلام، سخن بزرگان در مورد حجاب، وبلاگ حجاب و عفاف، حجاب و آزادی،
تعلیم و تربیت، عبارت است از فراهم آوردن زمینه ها و عوامل به فعلیت رساندن یا شكوفا ساختن شخص در جهت رشد و تكامل اختیاری او به سوی هدف های مطلوب و بر اساس برنامه ای سنجیده شده .(1)

از جمله ی ذکر شده در بالا می توان به اهمیت تعلیم و تربیت پی برد، با تعلیم و تربیت درست و الهی می توان به درجات رفیع الهی رسید و از سوی دیگر با تعلیم نادرست در سراشیبی سقوط خواهد افتاد.

تربیت و آموزش فرزندان از بدو تولد و در ماه ها و سال های ابتدایی زندگی آن ها شروع می شود و نباید این موضوع را به تاخیر انداخت مسئله ای که بسیاری از پدر و مادر ها به آن توجه ندارند.در نقش تربیتی خانواده همانطور که امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی در بیان نقش برتر مادر در تربیت فرمودند:
[بچه] در دامن مادر بهتر تربیت می شود، تا در جوار پدر (2). عاطفه مادری سبب می شود وی بیش از دیگران به کودک خود توجه نماید؛ و نیز موقعیت زیستی روانی و همراهی دائمی مادر با کودک، نقش بالاتری نسبت به پدر که زمان کمتری با کودک می گذراند، دارد و کودک، او را به عنوان اولین و مطمئن ترین رهبر می پذیرد.

در بحث حجاب و عفاف هم همین موضوع صادق است، فرزندان در سنین کودکی می آموزند و در این آموختن والدین خود و بخصوص مادر را الگو قرار می دهند، مهمترین نقش و اصل تربیتی در فرزندان تربیت عملی و عینی است، کودک رفتار هایی را که می بیند سرمشق خود قرار می دهد، اگر مادری که به عنوان الگو در ذهن کودک در نظر گرفته شده است به حجاب و پوشش خود اهمیت دهد کودک نیز از همان سال های ابتدای زندگی حجاب را می پذیرد و آن را به عنوان یک باید در ذهن خود می یابد.

خانم طباطبایی، عروس بزرگوار امام(ره) نقل می کنند:
امام (ره) نقش مادر را در خانه بسیار تعین کننده می دانستند و به تربیت بچه اهمیت زیادی می دادند. گاهی ما به شوخی می گفتیم: پس زن باید همیشه در خانه بماند؟ ایشان در جواب می گفتند: شما خانه را کم نگیرید، تربیت بچه ها کم نیست. اگر کسی بتواند یک نفر را تربیت کند، خدمت بزرگی به جامعه کرده است. ایشان معتقد بودند که تربیت فرزند از عهده مرد بر نمی آید و این کار دقیقاً به زن بستگی دارد؛ چون عاطفه زن بیشتر است و قوام خانواده هم باید براساس محبت و عاطفه باشد.(3)

از بیانات امام خمینی (ره) به نقش خانواده و بخصوص مادر در شکل دهی آینده جامعه پی می بریم، بنابراین باید به این نهاد کلیدی و انسان ساز توجه ویژه ای داشت و خانواده را یکی از شاه کلید های رفع مشکل حجاب در آینده در نظر گرفت.


پی نوشت ها:
1) ر.ك: فلسفه تعلیم و تربیت.دفتر همكارى حوزه و دانشگاه. ج 1، ص 341-366
2) برگرفته از صحیفه امام، ج ۹ ، ص ۲۹۴.
3) برگرفته از غلامعلی رجایی، برداشت هایی از سیره امام خمینی(ره)، ص ۳۳.

پایگاه تخصصی حجاب و عفاف

نویسنده: سامان سوهانیان

نوع مطلب : حجاب و عفاف، 
برچسب ها : امام خمینی(ره)، نقش تربیتی خانواده، مادر و تربیت فرزندان، بیانات امام خمینی، وبلاگ حجاب و عفاف، سامان سوهانیان،
به گزارش پایگاه تخصصی حجاب و عفاف; نماینده مجلس جمهوری اسلامی ایران نقش مجلس را با توجه به ارتباطی که با مردم دارد در فرهنگ سازی مهم توصیف و اضافه کرد مشکلات فقط با قانون گذاری حل نمی شود.

محمد دهقانی نماینده مردم طرقبه و چناران تصریح کرد البته قانون گذاری هایی در بین مردم و بخشی از حاکمان و نهادها و همچنین آسیب های فرهنگی و اجتماعی وجود دارد که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس همچنین ادامه داد: آسیب های فرهنگی و اجتماعی از آنجا که از طریق فرهنگ و به مرور زمان شکل گرفته اند با قانون گذاری و کار دفعی حل نمی شود و باید با برنامه ریزی فرهنگی و به مرور زمان و با دقت به اصلاحات فرهنگی پرداخت.

پایگاه تخصصی حجاب و عفاف اضافه می کند با مرتبط ساختن این سخنان به مسئله ی حجاب در جامعه که از بزرگترین حربه های فرهنگی دشمنان برای آسیب زدن به فرهنگ ایرانی - اسلامی است به راحتی می توان دریافت که راه حل مشکل بدحجابی در جامعه و مقابله با آن نه وضع قوانین سخت تر در مورد پوشش است و نه برخورد سلبی و تند با شخص بد حجاب، بلکه باید با کارهای فرهنگی و در بلند مدت ریشه های این ناهنجاری ها را که روز به روز بیشتر در کالبد جامعه ریشه می دواند را سوزاند.

پاسخ های سلبی در مقابل تلاش های فرهنگی دشمنان جمهوری اسلامی شاید در کوتاه مدت و در مقاطعی موفق به نظر برسد اما در واقع با این روش نه تنها مشکلی حل نشده بلکه اثرات سوء آن در دراز مدت خود را نشان خواهد داد، کما اینکه امروزه می بینیم وضعیت حجاب در خیابان ها حتی با حضور گشت ارشاد نامناسب است.

شاید یکی از راهکارها برای مقابله با این مشکلات فرهنگی واگذار کردن بخشی از وظایف حال حاضر نیروی انتظامی به نهادهای فرهنگی جامعه مثل سازمان تبلیغات اسلامی استانها و شهرستان ها و پر رنگ تر کردن نقش آن ها در جامعه باشد. سازمان هایی که می توانند با بهره گیری از کارشناسان مسائل دینی و روانشناسی مناسب جامعه و با تبلیغات های موثر در زمینه شناساندن فرهنگ برتر ایرانی - اسلامی و حجاب در سطح شهر ها و برگزاری جشنواره ها و برنامه های تشویقی خود نقش بسزایی در فرهنگ سازی در نوجوانان و جوانان داشته باشند، نوجوانان و جوانانی که قرار است آینده ی مملکت را در دست بگیرند.

مجلس نیز به عنوان نماینده ی مردم و مرجع قانون گذاری کشور می تواند با افزایش بودجه در بخش های فرهنگی بستر این تحولات فرهنگی را فراهم نماید.

نویسنده: سامان سوهانیان
نوع مطلب : حجاب و عفاف، 
برچسب ها : فرهنگ غربی، راه مقابله با گسترش فرهنگ غربی، فرهنگ سازی، نقش سازمان تبلیغات اسلامی، مجلس شورای اسلامی، گسترش فرهنگ حجاب در جامعه،"زن را به عنوان یك ابزار و وسیله برای مقاصد گوناگون استفاده كنند و نگذارند در میدان سیاست و اخلاق و تربیت وارد شود از این جنایتی بزرگتر نسبت به زن هست؟" رهبر فرزانه انقلابنوع فایل: MP3
مدت زمان: 3:40
حجم: 2.51 مگابایتمنبع: خبرگزاری دانشجو / کد خبر : 13900421106
نوع مطلب : دانلود فایل حجاب، 
برچسب ها : فایل صوتی، حجاب و عفاف، ارزش زن، سخنان رهبر،


سایر موضوعات
انتخاب زبان وبلاگ
العربی English l French l

امروز :
طراح قالب و مدیر وبلاگ
سامان سوهانیان

شماره تماس: 09361861996

پایگاه تخصصی حجاب و عفاف
عضویت در خبرنامه
نام و ایمیل خود را وارد نمایید:
با عضویت در خبرنامه پایگاه تخصصی عفاف و حجاب از به روز رسانی های ما مطلع شوید و بیشتر با ما در ارتباط باشید
جنبش های وبلاگی
نظرسنجی
بهترین راه حل مسئله ی بدحجابی را چه می دانید؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
لوگوهای وبلاگ
با قرار دادن لوگوی ما در سایت یا وبلاگ خود از ما حمایت کنید

   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic